середа, 5 листопада 2014 р.

МОН пропонує до обговорення громадськості проект Концепції розвитку освіти України на період 2015–2025 років

На офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України для громадського обговорення розміщено Проект Концепції розвитку освіти України на період 2015–2025 років. Його підготовлено експертною групою при Міністерстві освіти і науки, створеною у липні 2014 року.

Автори документу наголошують, що проект Концепції розвитку освіти України на період 2015–2025 років – відкритий  документ, призначений для вільної дискусії за участю всіх зацікавлених осіб та інституцій. Це не директива, а запрошення до обговорення.

Після громадського обговорення й доопрацювання проекту експертною групою Концепція має стати основою для Дорожньої карти освітньої реформи. Вона становитиме детальний план реалізації основних положень Концепції – з  чітко визначеними індикаторами, описом очікуваних результатів, аналізом ризиків, підрахунками часових і фінансових витрат.

Зокрема, проект Концепції  розвитку освіти України на період 2015–2025 років пропонує наступні зміни у вітчизняній системі освіти в найближчому майбутньому. 

Дошкільна освіта

Сферу дошкільної освіти очікує глибока модернізація. Наприклад, планується впровадження як централізованих форм навчання для дітей віком від народження до шести років (в умовах навчального закладу), так і домашнє виховання. при цьому доведеться все це забезпечити відповідною нормативно-правовою базою. 

З 2017 року в Українї мають офіційно з'явитися дошкільні заклади сімейного типу (у тому числі в житлових приміщеннях), а також корпоративні або відомчі дитячі садки. Планується легалізувати вже існуючі центри розвитку дітей, робота яких досі не ліцензована. 

Гнучкішими стануть освітні програми. У Міносвіти хочуть забезпечити їх варіативність, а остаточний вибір програм покласти на самі дитсадки і батьків. Між діяльністю, ініційованою дорослими, і діяльністю, ініційованою дітьми, має бути досягнутий баланс, а основним принципом освіти дітей віком від 3 до 5 років має стати принцип вільної гри. 

Передбачено посилення роботи з сім'ями - у тому числі і за рахунок домашніх візитів з метою з'ясування їх потреб у навчанні дітей. Крім того, помітну увагу автори Концепції приділяють інклюзивної освіті. Зокрема, в Міносвіти пропонують створити систему раннього втручання для дітей з порушеннями розвитку з подальшим наданням інтегрованих послуг в умовах інклюзивної освіти. 


До 2017 року в міністерстві мають намір охопити навчанням в дитсадках до 85% дітей дошкільного віку (від 4 років), а до 2020-го - близько 95%. Для цього в найближчі три роки передбачено звільнення приміщень дошкільних закладів, зайняті іншими установами, і активне будувництво нових.

Середня освіта: 

Відповідно до типових європейських норм Міносвіти має намір збільшити загальгу тривалість навчання в школі до 12 років. Узгодити з євростандартами збираються і тривалість навчального року. 

У 2017 році старшу школу чекає повний перехід на профільну підготовку, а також створення навчальних закладів ІІІ ступеня нових типів. Поступово виокремлять ІІІ ступінь і
заснують окремі навчальні заклади, за винятком мистецьких, спортивних та кількох інших.

З 2018 року пропонується ввести обов'язкову національну багаторівневу сертифікацію випускників старшої школи та установ професійної освіти з іноземних мов та комп'ютерним компетенцій. Роль ЗНО планують посилювати: проходити його будуть не тільки одинадцятикласники, а й «випускники» молодшої та середньої шкіл. 

Протягом 2015-2020 років у Міністерстві мають намір відновити лабораторну та практичну частини природної підготовки (фізика, хімія, біологія, географія), обладнавши школи новітніми лабораторними комплексами та витратними матеріалами. 

Також пропонується створити комплексну загальнодержавну програму громадянського виховання та системи ціннісного орієнтування (на рівні дошкільної та середньої освіти) і забезпечити моніторинг з метою недопущення розповсюдження ксенофобії та інших видів нетерпимості. 

Уже з 2015 року в школи планується повернути військово-спортивну та медичну підготовку, цивільну оборону та забезпечення безпеки життєдіяльності. 

Школи мають стати більш автономними: їм делегується право прийняття більшості рішень. Посаду директора пропонують зробити виборною - строком на 5 років з укладенням контракту. Також має бути легалізовано сімейне та індивідуальне навчання. 


Початкова шестирічна школа функціонуватиме за будь-якої кількості учнів, базова - за наявності не менше 100, а старша - за наявності не менше 200 учнів. Втім, якщо забезпечити навчання дітей в іншій школі неможливо, то кількісним фактором будуть нехтувати.

Проектом Концепції  розвитку освіти України на період 2015–2025 років передбачено також зміни й у вищій та професійній освіті.

Повністю ознайомитися з текстом проекту Концепції  розвитку освіти України на період 2015–2025 років можна за наступним посиланням
 http://www.mon.gov.ua/img/zstored/files/project_30102014.doc

Пропозиції, зауваження та відгуки слід надсилати на електронну адресу: yz@mon.gov.ua

0 коммент.:

Дописати коментар