понеділок, 9 листопада 2015 р.

З Днем української писемності та мови!

Сьогодні, 9 листопада, українці відзначають День української писемності та мови. На честь цього дня пропонуємо дізнатися або пригадати цікаві факти про рідну мову. 

Українська мова, за різними даними, займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. 

Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. 

Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.

10 фактів про українську мову: 

- Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів. 
- В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний. 
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П». 
- Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф». 
- Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня та ін.. 
- Українська мова багата на зменшувальні форми. Наприклад, «козаче́ньки», «лебі́донька», навіть слово «вороги» має зменшувальну форму «вороженьки». 
- В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
- Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова». 
- За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім – російська (62%). Якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами та 11 з російською. 
- 448 року візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.

За матеріалами освітнього проекту “Мова – ДНК нації”

0 коммент.:

Дописати коментар