пʼятниця, 12 серпня 2011 р.

Як протистояти домашньому насильству?


Закон "Про попередження насильства в сім'ї передбачає покарання осіб, які чинять насильство в сім'ї, і заходи щодо надання допомоги потерпілим.
Щодо осіб, які вже вчинили насильство в родині або погрожують його вчинити, працівники міліції можуть вжити таких заходів:
• винести кривдникові офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї. Якщо кривдник таки вчинив насильство після винесення йому офіційного попередженая, йому можуть винести захисний припис;
• взяти на профілактичний облік осіб, схильних до вчинення насильства в сім'ї;
• винести кривднику захисний припис і контролювати виконання вимог захисного припису.

В захисному приписі особі, якій його винесено, можуть заборонити чинити певну дію (дії) щодо жертви насильства в сім'ї, а саме:
- чинити конкретні акти насильства в сім'ї;
- отримувати інформацію про місце перебування жертви насильства в сім'ї;
- розшукувати жертву насильства в сім'ї, якщо жертва за власним бажанням перебуває в місці, не відомому кривдникові;
- відвідувати жертву насильства в сім'ї, якщо вона тимчасово перебуває не за місцем спільного проживання членів сім'ї;
- вести телефонні переговори з жертвою насильства в сім'ї.

Згідно Кодексу „Про адміністративні порушення" стаття 173-2, вчинення насильства в сім'ї, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, тягнуть за собою накладення штрафу від 1 до 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від 3 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, в разі якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застасування цих заходів буде визнано недостатнім, адміністративний арешт на строк до 15 діб. У цій же статті 173-2 Кодексу „Про адміністративні правопорушення" сказано, що дані санкції стосуються „застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень".

Якщо є тілесіні ушкодження - це вже кримінал. По таких злочинах тільки суддя може порушити кримінальну справу по статті 125 Кримінального кодексу. Легкі тілесні ушкодження (синці) - санкції у вигляді штрафу, громадських робіт чи арешту (як правило, до 6 місяців); за середні та тяжкі тілесні ушкодження може бути і позбавлення волі.
Але, коли вбачаються легкі тілесні ушкодження в результаті конфлікту, працівники міліції відмовляють в порушенні кримінальної справи, тому що є для цього стаття 127 і пункт 2 статті 6 Кримінально-процесуального кодексу. Там немає складу кримінального злочину, тобто це не в нашій компетенції, а потерпілому рекомендується в приватному порядку звернутись до суду.

У випадку насильства в сім'ї, внаслідок якого потерпіла особа зазнала побиття й отримала тілесні ушкодження, їй необхідно:
1. Викликати дільничного інспектора (обов'язково має бути складений протокол про факт насильства в сім'ї!);
2. Дільничний інспектор виносить постанову (направлення) про призначення експертизи.
3. Потерпіла особа з направленням і документом, який посвідчує особу (паспорт) відвідує установу, що проводить судово-медичну експертизу, де відбувається зняття побоїв.
4. За наслідками експертизи видається експертний висновок (надсилається органу, який видав направлення на її проведення). За наявності направлення на проведення експертизи працівника органу внутрішніх справ експертиза проводиться безкоштовно.
5. Якщо у висновку судово-медичної експертизи встановлено, що внаслідок насильства в сім'ї особою було отримано тілесні ушкодження (середньої тяжкості, тяжкі) органом внутрішніх справ порушується кримінальна справа.

У разі відсутності направлення посадової особи органуї внутрішніх справ потерпіла особа має право самостійно звернутися за призначенням судово-медичної експертизи, що проводиться за плату.
Для цього необхідно з документом, що посвідчує особу:
1. сплатити в касу установи вартість проведення експертизи.
2. Пройти огляд експертом для зняття побоїв.
3. Отримати висновок судово-медичної експертизи.
4. Звернутися до суду з позовом про притягнення кривдника до кримінальної відповідальності.

Примітка: Отримання внаслідок насильства в сім'ї тілесних ушкоджень є підставою для порушення кримінальної справи та притягнення винного до кримінальної відповідальності. Так, Кримінальним кодексом України встановлено відповідальність за:
- нанесення умисних середньої тяжкості тілесних ушкоджень (стаття 122);
- нанесення умисних легких тілесних ушкоджень (стаття 125);
- побої і мордування (стаття 126).

Джерело:
http://www.bc-mvs.gov.ua/index.php?id=58&tx_ttnews[tt_news]=233&cHash=f92e4bb7d9d15deba03992dc65eb1bff

0 коммент.:

Дописати коментар