понеділок, 6 лютого 2017 р.

Надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька


У період шкільних канікул та відпусток актуальним є питання виїзду дітей на відпочинок та оздоровлення. Якщо батьки вирішили оздоровити своїх дітей за межами України за взаємною згодою, проблем із таким виїздом, як правило, не виникає.

Однак, коли дітей збирається вивезти один із батьків без згоди іншого, в такому випадку першому доведеться підготуватись.

Ненадання нотаріально посвідченої згоди одним із батьків є одним з найбільш поширених інструментів у боротьбі між конфліктуючим подружжям або колишніми чоловіком та жінкою. Прикро, що часто розмінною монетою в таких «батьківських баталіях» стають саме інтереси дитини.

Що робити, якщо батько не дає дозволу на виїзд дитини за межі України? Не слід опускати руки, адже вирішенням такої проблеми є отримання рішення суду, з яким Вам оформлять дитячий проїзний квиток та дозволять перетнути кордон.

Роз’яснення із зазначеного питання надають фахівці Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Єдиним способом вирішення проблеми виїзду неповнолітньої дитини за кордон без згоди другого з батьків є звернення до суду. Дана можливість передбачена як Правилами перетинання державного кордону громадянами України, так і Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».

Зокрема, п.2 ч.4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, передбачено, що виїзд неповнолітнього за кордон в супроводі одного з батьків без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків допускається, якщо є рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків.

Що є важливим при зверненні із позовною заявою до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника із зазначеним формулюванням в резолютивній частині судового рішення : «позов задовольнити повністю».

Зазначимо, що при зверненні із позовом до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника, в позовній заяві слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини. Такими доводами можуть бути:

1) Доводи заявника, що за кордоном він має родичів, до яких має намір поїхати у гості з дитиною (підтвердити родинні відносини письмовими доказами).

2) Доводи заявника, що за кордон він їде з метою оздоровлення дитини:
  • довідка із лікувального закладу, що дитина перебуває на обліку у лікарів конкретного лікувального закладу, постійно хворіє і потребує щорічного оздоровлення (наприклад, довідка дитячого лора, що дитина потребує оздоровленню у зв’язку з тим, що постійно хворіє гайморитом; проживає у екологічно несприятливому місті);
  • довідка із лікувального закладу, що дитина потребує відновного лікування за кордоном.
3) Доводи заявника, що за кордон він бажає повезти дітей на відпочинок з метою розширення їх кругозору, ознайомлення з культурою інших народів, стимулювання вивчення іноземних мов та підготовкою до самостійного життя, однак не може отримати згоди на такі поїздки у відповідача.

4) Доводи заявника, що він має бажання та можливість забезпечити виїзд дитини за кордон.

Додатково потрібно також викласти доводи заявника, що його бажання отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон повністю узгоджується з його правами та обов’язками, покладеними на нього Сімейним кодексом України, і що відсутні обставини, які обмежують згідно із законодавством право виїзду дитини за кордон, відповідно, надання дозволу на виготовлення проїзного документа дитині для виїзду за кордон без згоди другого з батьків відповідає інтересам дитини та вимогам законодавства.

Після цього судом досліджуються докази, що містяться в матеріалах справи, поданих як позивачем, так і відповідачем.

У випадку, якщо відповідачем не подано доказів, які б засвідчували, що виїзд дитини за кордон не відповідає її інтересам, суд заслухавши думку дитини, оцінюючи зібрані докази по справі аби пересвідчитися, що виїзд за кордон відповідає інтересам дитини, ухвалює рішення про задоволення позову.

Аналізуючи судову практику по даній категорії справ, можна зробити висновок, що усні заперечення відповідача проти надання дозволу позивачу для поїздки дитини за кордон не беруться судом до уваги.

Аби заперечити даний позов, суду потрібно надати лише обґрунтовані докази, які засвідчили б той факт, що поїздка дитини за кордон не відповідає її інтересам, що перебування дитини з одним з батьків є шкідливим для неї, що не здійснюється належне виховання дитини, її утримання. Тому, викладення в позовній заяві зазначених вище доводів, підтверджених належними доказами, забезпечить досить швидке та позитивне вирішення справи для заявника.

Контакти центру:
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розташований за адресою: місто Кременчук, вул. Небесної сотні, 54.
Режим роботи центру: з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 18-00, субота, неділя вихідний.
Тел. (05366) 3-00-38
e-mail: kremenchuk.poltava@legalaid.gov.ua
Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103
Джерело: «Новини Полтавщини»
http://np.pl.ua/2016/12/nadannya-dozvolu-na-tymchasovyj-vyjizd-za-kordon-nepovnolitnoji-dytyny-bez-zhody-batka/

0 коммент.:

Дописати коментар